Kelly's Riffels - Pepperoni, 130 g
Wavy potato crisps with pepperoni chilli flavour
€ 3,79
(€ 29,15 / kg, Price shown includes 23% VAT.
-
-
Kelly's
Riffels - Sour Cream & Onion
Seasoned with salt from the Austrian Alps
€ 2,99(€ 23,00 / kg) -
-
Kelly's
Riffels - Bacon & Maple Syrup
Ridged potato chips with bacon flavour
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Kelly's
Riffles - Hot Mango Style
Ridged crisps made in Austria
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Kelly's
Ribbed - Bolognese Style
Rdiged crisps with Bolognese flavour
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Features & Advantages
- 100% vegan
- Irresistibly crispy
- No flavour enhancers
Description
Kelly's Riffels potato crisps with pepperoni flavour are made with Austrian potatoes. The recipe is 100% vegan and contains no flavour enhancers. The irresistibly crispy snack is sure to be the highlight at your next party!
Ingredients
Potatoes, Vegetable oils (Sunflower, Rapeseed), Salt, Paprika powder, Dextrose, Tomato Powder, Yeast Extract, Sugar, Chili powder, Onion Powder, Natural Aromas, Garlic powder, Acidifier (Malic acid, Citric acid (E330)), Dye (Paprika extract), Rosemary
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2181 / 521 kJ / kcal |
| Fat | 33 g |
| from Saturated fatty acids | 2,9 g |
| Carbohydrates | 48 g |
| from Sugar | 2 g |
| Fibre | 4,6 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 1,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kelly's Riffels - Pepperoni
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology