Kölln Balance Crispy Oat Bran Fleks®, 250 g
Crispy. Versatile. Pure oats.
€ 2,79
(€ 11,16 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- 70% oat bran
- Versatile use
- Vegan and without additives
Description
Craving crunchy oat bran? Kölln Oat Bran Fleks® bring a satisfying crunch to every spoonful – with 70% oat bran and the full, natural flavour of the grain. Whether as a topping for smoothie bowls, stirred into yoghurt or baked into homemade bars, the choice is yours. Deliciously crisp and effortlessly easy to enjoy every day.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1604 / 383 kJ / kcal |
| Fat | 6,6 g |
| from Saturated fatty acids | 1,4 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| from Sugar | 11 g |
| Fibre | 13 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,53 g |
Ingredients
70 % Oat bran, Corn flour, Dextrose, Barley malt extract, Salt
Legal information
| Responsible food business operator: | Peter Kölln GmbH & Co. KGaA, Westerstraße 22-24, 25336, Elmshorn, Germany, kontakt@peterkoelln.de, www.koelln.de/pages/impressum |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kölln Balance Crispy Oat Bran Fleks®
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology