La Molisana Spaghetti Quadrati al Bronzo Whole Grain, 500 g
Whole grain spaghetti with a square profile
€ 2,99
(€ 5,98 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Square profile
- Whole grain
- Exceptional al dente texture
Related products
Description
Whole grain Spaghetti Quadrati al Bronzo stands out with its distinctive square profile and robust, hearty structure. Its rough, bronze-drawn surface ensures the perfect sauce cling, while the deep hue adds a striking visual touch to the plate. Crafted to the highest culinary standards, this premium pasta always retains its perfect *al dente* bite, delivering an exceptional flavour for discerning pasta lovers.
| Item no.: | EDH-1006360 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 08004690611517 |
| Manufacturer No.: | 1006360 |
| Brands: | La Molisana |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1478 / 353 kJ / kcal |
| Fat | 2 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| from Sugar | 3,3 g |
| Fibre | 8 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,08 g |
Ingredients
Wholemeal durum wheat semolina, Water
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for La Molisana Spaghetti Quadrati al Bronzo Whole Grain
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology