MOGLi Organic Coconut Biscuits, 125 g
Buttery with a tropical taste
€ 2,69
(€ 21,52 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
Features & Advantages
- Spelt, coconut & banana
- Contains agave syrup & butter
- No added sugar & artificial flavours
Description
Are you looking to add a little variety in snacks for your family? Try these classic butter biscuits with tropical notes of coconut! Mogli only uses the best ingredients from Demeter cultivation for this child-friendly snack such as mildly nutty spelt flour, coconut flakes and banana powder and is sweetened with agave syrup only. Children love the cute animal shapes!
Note: Contains no artificial additives or artificial sweeteners.
Ingredients
29 % Spelt Flour[1], Wheat flour[1], 15 % Agave syrup[2], 13 % Butter[1], 7 % Powder from Concentrated Agave Juice[2], 6 % Grated coconut[2], Banana powder[2], Sodium bicarbonate[3]
- Biodynamic cultivation
- ingredients from organic farming
- Leavening Agent
May contain traces of eggs, peanuts, nuts, sesame and soy.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1985 / 474 kJ / kcal |
| Fat | 18 g |
| from Saturated fatty acids | 11 g |
| Carbohydrates | 68 g |
| from Sugar | 20 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | 0,12 g |
Important Information: Snacks for Babies and Children
Legal information
| Responsible food business operator: | MOGLI Naturkost GmbH, Oberlandstraße 26, 12099, Berlin, Germany, www.mogli.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for MOGLi Organic Coconut Biscuits
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology