Orbit White Raspberry Pomegranate, Bottle (64 g)
Clean-feeling teeth and fresh breath
€ 2,39 € 3,99 -40%
(€ 37,34 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- With added microgranules
- Gentle tooth cleaning*
- Raspberry & pomegranate
Description
White Raspberry Pomegranate
Note:
*Orbit White Raspberry Pomegranate is not a substitute for brushing your teeth.
| Item no.: | XZO-MAS-439862 |
|---|---|
| Content: | 64 g |
| EAN: | 4009900541015 |
| Manufacturer No.: | 439862 |
| Brands: | Orbit |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Sweetener (xylitol, Sorbitol), Chewable base, Thickening agent (Gum arabic), Humectants (Glycerine), Filler (Calcium phosphates), Flavours, Sweetener (Mannitol), Acidifier (Citric acid (E330)), emulsifierE (Soy lecithin), Acidifier (Malic acid), Sweetener (Aspartame (E951 - contains a source of phenylalanine), Acesulfame K), Acidity regulator (Sodium hydrogen carbonate), Coating (Carnauba Wax), Antioxidant (Butylhydroxyanisole), Dye (Brilliant Blue FCF)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 670 / 160 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 67 g |
| from Sugar | 0 g |
| from Polyhydric alcohols | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,05 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Mars Austria OG, Industriestraße 20, 2460, Bruck an der Leitha, Austria, aut.mars.com/hergestellt-von-mars?language_content_entity=de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Orbit White Raspberry Pomegranate
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology