Rummo Paglia e Fieno all'uovo N°105, 250 g
Colourful pasta mix
€ 4,99
(€ 19,96 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Colourful mix enriched with spinach
- Particularly tender to the bite
- Ideal for creamy sauces
Related products
Description
Bring a burst of colour and flavour to your table with the classic Paglia e Fieno selection from Rummo. This elegant two-tone combination, also known as "Straw and Hay", consists of classic yellow tagliatelle with egg and green tagliatelle, which owes its green colour to added spinach. An eye-catching and appetising contrast on every plate!
You’ll enjoy a particularly delicate texture that still boasts the signature texture of the Lenta Lavorazione method, ensuring the pasta holds its shape perfectly when cooked. Whether tossed in a velvety cream sauce, paired with earthy wild mushrooms, or simply drizzled with melted butter, these colourful pasta nests are a versatile match for any sauce creation.
| Item no.: | AV-412674 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 8008343221054 |
| Manufacturer No.: | 412674 |
| Brands: | Rummo |
| Type of Nutrition: | Lactose-free |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Lactose-free, Non-GMO |
Ingredients
Durum Wheat Semolina, 23,6 % Eggs, 0,9 % Spinach powder
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1545 / 369 kJ / kcal |
| Fat | 3,5 g |
| from Saturated fatty acids | 1 g |
| Carbohydrates | 66,5 g |
| from Sugar | 2,2 g |
| Protein | 16,5 g |
| Salt | 0,15 g |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Paglia e Fieno all'uovo N°105
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.500 products
Secure payments
with SSL encryption technology