Soletti Cheese Crackets - Chilli Cheese, 100 g
Crispy snack with chilli cheese flavour
€ 3,99
(€ 39,90 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
Features & Advantages
- Intense flavour
- No flavour enhancers
- Free from palm oil
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002286 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159162346 |
| Manufacturer No.: | 10002286 |
| Brands: | Soletti |
| May Contain Traces Of: : | N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
64 % Potato powder, Potato starch, Rapeseed Oil, Wheat flour, Cheese powder, Salt, Onion Powder, Acidifier (Acidum Lacticum (lactic acid), Citric acid), Yeast Extract, Sugar, Yeast, Sweet whey powder (Milk), emulsifierE (Lecithins), Tomato Powder, Garlic powder, Butter oil, Spices, Dye (Paprika extract), Chili powder, Milk protein, Herbs, Natural Aroma
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1721 / 411 kJ / kcal |
| Fat | 9,1 g |
| from Saturated fatty acids | 1,3 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| from Sugar | 6,8 g |
| Fibre | 7,7 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 1,3 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Cheese Crackets - Chilli Cheese
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology