Soletti Goldfish Original, 100 g
The perfect snack for your next party
€ 2,99
(€ 29,90 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
Features & Advantages
- Crunchy, light and airy
- With distinctive internal air pocket
- Vegan, without palm oil
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002245 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159745303 |
| Manufacturer No.: | 10002245 |
| Brands: | Soletti |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| May Contain Traces Of: : | G - Milk, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours, Free from palm oil |
Ingredients
Wheat flour, Rapeseed Oil, Salt, Sugar, Fructose, Wheat malt , Yeast, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate), Pepper, Acidity regulator (Sodium hydroxide)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1863 / 445 kJ / kcal |
| Fat | 15 g |
| from Saturated fatty acids | 1,1 g |
| Carbohydrates | 66 g |
| from Sugar | 4,4 g |
| Fibre | 3,7 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 2,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Goldfish Original
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology