Soletti Goldfish - Sesame, 100 g
Crunchy snack with sesame seeds
€ 2,99
(€ 29,90 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
Features & Advantages
- Baked until golden brown
- Made in Austria
- With the signature internal air pocket
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002246 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159745402 |
| Manufacturer No.: | 10002246 |
| Brands: | Soletti |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours, Free from palm oil |
Ingredients
Wheat flour, Rapeseed Oil, Sugar, Poppies, 6 % Sesame, Leavening agent (Ammonium hydrogen carbonate, Sodium hydrogen carbonate), Whey powder, Buttermilk powder
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1905 / 455 kJ / kcal |
| Fat | 19 g |
| from Saturated fatty acids | 1,7 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| from Sugar | 6,1 g |
| Fibre | 4,3 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 2,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Goldfish - Sesame
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology