Soletti Wild Pretzels - Oriental Curry Style, 100 g
Pretzels seasoned with oriental curry spices
€ 3,99
(€ 39,90 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Vegan
- With curry spices
- Ideal as party snacks
Related products
Description
Ingredients
Wheat flour, Rapeseed Oil, Salt, Wheat malt , Spices, Onion Powder, Yeast, Sugar, Yeast Extract, Natural Aroma, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate), Dye (Paprika extract), Acidity regulator (Sodium hydroxide)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1696 / 405 kJ / kcal |
| Fat | 7,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| from Sugar | 1,3 g |
| Fibre | 4,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,7 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Wild Pretzels - Oriental Curry Style
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology