Soletti Wild Pretzels - Tomato Pesto Style, 100 g
Pretzels seasoned with tomato pesto
€ 3,99
(€ 39,90 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Extra crispy
- Intense flavour
- Ideal as party snacks
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002209 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159162353 |
| Manufacturer No.: | 10002209 |
| Brands: | Soletti |
| Type of Nutrition: | Vegetarian |
| May Contain Traces Of: : | N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Wheat flour, Rapeseed Oil, Salt, Wheat malt , Tomato Powder, Mozzarella powder, Onion Powder, Garlic powder, Yeast, Sugar, Yeast Extract, Natural Aroma, Milk concentrate, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate), Acidity regulator (Sodium hydroxide)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1691 / 404 kJ / kcal |
| Fat | 7,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| from Sugar | 0,8 g |
| Fibre | 4,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Wild Pretzels - Tomato Pesto Style
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology