STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers, 580 ml
An irresistible pleasure
€ 5,49
(€ 23,87 / kg DR.WT, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Selected ingredients
- 100% from Austria
Description
These peppers are perfect for anyone who likes hot flavours! They inspire with their wonderful spiciness and their irresistible sweet and sour taste. They are perfect for sandwiches or cold cut platters. Staud's only uses the best possible ingredients for a difference you can taste!
Ingredients
Hot Peppers, Spirit vinegar (pure fermented vinegar), Sugar, Salt, Lemon[1]
- Acidifiers
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 226 / 54 kJ / kcal |
| Fat | 0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 10 g |
| from Sugar | 5 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 2,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 4 | (80%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 1 | (20%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
5 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology