TIMI - Delicious Everyday Treats from Genusshaus TIMIschl

Taste the true spirit of artisanal Austrian quality with Genusshaus TIMIschl. Rooted in the rich agricultural traditions of Styria, TIMI combines age-old farming heritage with a deep passion for artisanal craftsmanship and a genuine connection to nature. Made with meticulous attention to detail, every speciality is crafted to bring rich, authentic flavours straight from the fields to your kitchen.

Filter & sort

Price Certifications
Filter

TIMI: 23 items

TIMI Cappuccino Pumpkin Seeds

TIMI Cappuccino Pumpkin Seeds, 100 g

  • The best pumpkin seeds
  • Simply delicious
€ 5,39 € 5,99 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Fruity Pumpkin Chutney

TIMI Fruity Pumpkin Chutney, 120 g

  • Wonderful with a cheese plate
  • Slightly sweet taste
€ 6,29 € 6,99 (€ 52,42 / kg)

Delivery by October 12

Organic Dark Chocolate Covered Pumpkin Seeds

TIMI Organic Dark Chocolate Covered Pumpkin Seeds, 100 g

  • Organic quality
  • Made with the finest dark chocolate
€ 5,39 € 5,99 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 12

Organic White Chocolate Covered Pumpkin Seeds

TIMI Organic White Chocolate Covered Pumpkin Seeds, 100 g

  • High-quality
  • Delicious snack
€ 6,29 € 6,99 (€ 62,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI White Chocolate Apple Cubes

TIMI White Chocolate Apple Cubes, 55 g

  • Made with the best apples
  • Delicately melting chocolate coating
  • Fruity, chocolatey goodness
€ 4,49 € 4,99 (€ 81,64 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Avocado & Guacamole Seasoning

TIMI Avocado & Guacamole Seasoning, 40 g

  • Perfect for avocado toast & guacamole
  • A flavourful blend of herbs & chilli
  • Handy glass shaker jar
€ 6,29 € 6,99 (€ 157,25 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Unicorn Magic Pumpkin Seed Mix

TIMI Unicorn Magic Pumpkin Seed Mix, 225 g

  • White chocolate & raspberry
  • Crunchy pumpkin seeds with glitter
  • A delicious, sweet treat
€ 8,99 € 9,99 (€ 39,96 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Chops & Roast Seasoning

TIMI Chops & Roast Seasoning, 100 g

  • A savoury seasoning blend for cutlets and roasts
  • With caraway, marjoram and garlic
  • Also delicious on potato wedges
€ 6,29 € 6,99 (€ 62,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Grill & BBQ Seasoning

TIMI Grill & BBQ Seasoning, 75 g

  • Smoky notes of paprika with onion and chilli
  • For seasoning meat, chicken and potatoes
  • Also suitable as a marinade
€ 6,29 € 6,99 (€ 83,87 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Fish & Scampi Seasoning

TIMI Fish & Scampi Seasoning, 60 g

  • Ideal for fish and seafood
  • A fresh hint of lemon with dill and lovage
  • Handy shaker for easy seasoning
€ 6,29 € 6,99 (€ 104,83 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney

TIMI Apple -​ Horseradish -​ Cranberry Chutney, 100 g

  • Ideal with cheese
  • Suitable for wild game dishes
  • Fine, fruity and flavourful
€ 6,29 € 6,99 (€ 62,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Pumpkin Seed Mix

TIMI Pumpkin Seed Mix, 120g

  • Different flavours in one mix
  • Ideal for unexpected visits
  • A great snack
€ 6,29 € 6,99 (€ 52,42 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Horseradish Mustard

TIMI Horseradish Mustard, 250 g

  • Wonderfully spicy
  • With Styrian horseradish
  • Great with pretzels
€ 6,29 € 6,99 (€ 25,16 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Milk Chocolate Apple Cubes

TIMI Milk Chocolate Apple Cubes, 55 g

  • Made with the best Styrian ingredients
  • Carefully manufactured
  • Great gift
€ 4,49 € 4,99 (€ 81,64 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Wasabi Pumpkin Seeds

TIMI Wasabi Pumpkin Seeds, 75 g

  • Savoury
  • Spicy
€ 5,39 € 5,99 (€ 71,87 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Lamamix

TIMI Lamamix, 135 g

  • 3 different varieties
  • Sweet llama design
  • Great as a gift
€ 8,09 € 8,99 (€ 59,93 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Raspberry Pumpkin Seeds

TIMI Raspberry Pumpkin Seeds, 100 g

  • Best pumpkin seeds
  • Raspberry flavoured
€ 5,39 € 5,99 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Raspberry Mix

TIMI Raspberry Mix, 140 g

  • Chocolate covered raspberries
  • 3 different flavours
  • Made with the best ingredients
€ 9,89 € 10,99 (€ 70,64 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Dark Chocolate Apple Cubes

TIMI Dark Chocolate Apple Cubes, 55 g

  • A delicious snack
  • Selected ingredients
  • An ideal gift
€ 4,49 € 4,99 (€ 81,64 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Pumpkin Seeds

TIMI Pumpkin Seeds, Orange (100 g)

  • Deliciously glazed
  • Great gift
  • Made with the best pumpkin seeds
€ 5,39 € 5,99 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Chocolate Chili Pumpkin Seeds

TIMI Chocolate Chili Pumpkin Seeds, 100 g

  • Delightful chocolate meets a spicy kick of chilli!
€ 5,39 € 5,99 (€ 53,90 / kg)

Delivery by October 12

TIMI Apple Mustard with Dried Apples

TIMI Apple Mustard with Dried Apples, 250 g

  • Fruity flavours
  • With pieces of apples
€ 7,19 € 7,99 (€ 28,76 / kg)

Delivery by October 12

Organic Dark & White Chocolate Pumpkin Seed Mix

TIMI Organic Dark & White Chocolate Pumpkin Seed Mix, 120 g

  • Organic quality
  • The ideal gift
  • With white & dark chocolate
€ 7,19 € 7,99 (€ 59,92 / kg)

Delivery by October 12