TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney, 100 g

Pep up your dishes

€ 6,29 € 6,99 -10%

(€ 62,90 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 4 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal with cheese
  • Suitable for wild game dishes
  • Fine, fruity and flavourful

Frequently bought together with STAUD’S Organic Fruit Spread - Cranberry, 635 g

TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney, 100 g € 6,29 (€ 62,90 / kg)
STAUD’S Organic Fruit Spread - Cranberry, 635 g € 10,79 (€ 16,99 / kg)
Total price: € 17,08
Description

This chutney impresses with its fine sweetness and spicy horseradish notes. Delicious apples give the chutney a balanced, fruity flavour.

  • The chutney tastes great with cheese or wild game dishes!
Item no.: TI-1236
Content: 100 g
EAN: 9120075821438
Manufacturer No.: 1236
Brands: TIMI
Ingredients

Apples, Lingonberries, Sugar, Horseradish, Salt

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 540 / 129 kJ / kcal
Fat 1 g
  from Saturated fatty acids 0,35 g
Carbohydrates 29 g
  from Sugar 27,3 g
Protein 0,37 g
Salt 0,9 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gruber´s Fruchtzauberei, Reigersberg 31, 8262, Ilz, Austria, www.fruchtzauberei.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney