TIMI Fruity Pumpkin Chutney, 120 g

Unmistakable pumpkin flavour

€ 6,29 € 6,99 -10%

(€ 52,42 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 120 g

Only 4 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Wonderful with a cheese plate
  • Slightly sweet taste

Frequently bought together with Gölles Manufaktur Quince Vinegar Jelly, 105 ml

TIMI Fruity Pumpkin Chutney, 120 g € 6,29 (€ 52,42 / kg)
Gölles Manufaktur Quince Vinegar Jelly, 105 ml € 5,40 (€ 51,43 / l)
Total price: € 11,69
Description

This fruity, slightly sweet pumpkin chutney is absolutely delicious with cold platters, sandwiches or grilled goodies.

Insider tip:

  • Try the chutney with a cheese platter!
Item no.: TI-1200
Content: 120 g
EAN: 9120075821063
Manufacturer No.: 1200
Brands: TIMI
Origin: Austria
Ingredients

Pumpkin, Sugar, Onions, Mustard Seeds, Spice mix

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 406 / 97 kJ / kcal
Fat 1 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 23 g
  from Sugar 19 g
Protein 1 g
Salt 1,1 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gruber´s Fruchtzauberei, Reigersberg 31, 8262, Ilz, Austria, www.fruchtzauberei.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TIMI Fruity Pumpkin Chutney

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder