TIMI White Chocolate Apple Cubes, 55 g

Styrian snacks

€ 4,49 € 4,99 -10%

(€ 81,64 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 55 g

Only 6 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Made with the best apples
  • Delicately melting chocolate coating
  • Fruity, chocolatey goodness

Frequently bought together with Alnatura Organic Jam Sugar 2:1, 500 g

TIMI White Chocolate Apple Cubes, 55 g € 4,49 (€ 81,64 / kg)
Alnatura Organic Jam Sugar 2:1, 500 g € 2,24 (€ 4,48 / kg)
Total price: € 6,73
Description

Flavourful Styrian apples and delicately melting white chocolate make this treat a great snack. Enjoy these little bites for a boost throughout your day.

Item no.: TI-1234
Content: 55 g
EAN: 9120075821469
Manufacturer No.: 1234
Brands: TIMI
Origin: Austria
May Contain Traces Of: : F - Soybeans, G - Milk
Ingredients

42 % Dried apple pieces, Coating (Gum arabic), Sugar, Honey, 57 % White chocolate (Sugar, Cocoa butter, Milk powder, Sweet whey powder, emulsifierE (Soy lecithin)), Vanilla flavour

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1993 / 476 kJ / kcal
Fat 22 g
  from Saturated fatty acids 13 g
Carbohydrates 63 g
  from Sugar 59 g
Fibre 4,3 g
Protein 5,4 g
Salt 0,2 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Estyria Naturprodukte GmbH, Wollsdorf 75, 8181, St. Ruprecht/Raab, Austria, www.steirerkraft.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for TIMI White Chocolate Apple Cubes

3,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (100%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review
1 customer review in English

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder