Soletti Cheese Crackets - Creamy Cheese, 100 g
Savoury crunchy snack with cheese flavour
€ 3,99
(€ 39,90 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
Features & Advantages
- Intense flavour
- No flavour enhancers
- Free from palm oil
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002285 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159162339 |
| Manufacturer No.: | 10002285 |
| Brands: | Soletti |
| May Contain Traces Of: : | N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
63 % Potato powder, Potato starch, Rapeseed Oil, Wheat flour, Salt, Sweet whey powder (Milk), Cheese powder, Yeast Extract, Sugar, Onion Powder, Acidifier (Acidum Lacticum (lactic acid)), emulsifierE (Lecithins), Butter oil, Garlic powder, Spices, Yeast, Dye (Paprika extract), Milk protein, Herbs, Natural Aroma[1]
- Contains milk
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1717 / 410 kJ / kcal |
| Fat | 8,9 g |
| from Saturated fatty acids | 1,3 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| from Sugar | 7,3 g |
| Fibre | 7,5 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 1,6 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Cheese Crackets - Creamy Cheese
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology