Kelly's Riffels - Hot Mango Style, 130 g
Ridged crisps made in Austria
€ 3,99
(€ 30,69 / kg, Price shown includes 13,5% VAT.
-
-
Kelly's
Riffels - Sour Cream & Onion
Seasoned with salt from the Austrian Alps
€ 2,99(€ 23,00 / kg) -
-
Kelly's
Riffels - Bacon & Maple Syrup
Ridged potato chips with bacon flavour
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Kelly's
Riffles - Hot Mango Style
Ridged crisps made in Austria
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Kelly's
Ribbed - Bolognese Style
Rdiged crisps with Bolognese flavour
€ 3,99(€ 30,69 / kg) -
Features & Advantages
- Made with Austrian potatoes
- Vegan
- Extra crispy
Related products
Description
Ingredients
Potatoes, Vegetable oils (Sunflower, Rapeseed[1]), Natural Aromas, Sugar, Dextrose, Acidifier (Citric acid), Salt, Paprika powder, Onion Powder, Ginger Powder, Garlic powder, Coriander, Cumin, Mango powder, Seasoning, Dye (Paprika extract)
- in varying proportions by weight
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2177 / 520 kJ / kcal |
| Fat | 32 g |
| from Saturated fatty acids | 3 g |
| Carbohydrates | 49 g |
| from Sugar | 4,4 g |
| Fibre | 4,6 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,7 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kelly's Riffles - Hot Mango Style
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology